Safra Kesesi Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Safra kesesi ağrısı, safra kesesi ve yolları hastalıklarından kaynaklanan ağrıdır. Safta kesesi, karnın sağ tarafında ve karaciğerin hemen altında bulunan kese şeklinde küçük bir organıdır. Safra kesesi, içinde sindirim için gerekli olan safrayı depolar. Yemeklerden sonra ihtiyaç duyulduğunda, içindeki safrayı ince bağırsağa gönderir.

Safra Kesesi Ağrısı Nedir?

Safra kesesi ağrısı, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı gibi safra yolları hastalıklardan kaynaklanır. Safra kesesi ağrısına tıpta biliyer kolik adı verilir. Bilier kolik, böbrek ve bağırsak ağrılarından daha farklı bir ağrıdır. Ağrı daha çok ağır yemeklerden sonra yavaş yavaş ortaya çıkar. Aynı şiddetteki ağrı birkaç saat kadar devam eder. Ağrı karnın sağ üst tarafında hissedilir. Böbrek ağrısı ise sırtta yan tarafta olur. Böbrek ağrısı birkaç dakika sürer ve sonra şiddeti azalır. Yani ağrı ve rahatlama dönemleri birbirini takip eder. Sırtın yan tarafında hassasiyet vardır. Ağrı ile birlikte kusma da olabilir. Bağırsak ağrısı ise adeta bıçak saplanır gibi aniden başlar. Bir kaç saniye sürer ve sonra azalır. Ağrı karnın ortasında ve gezici bir özelliktedir.

Safra Kesesi Ağrısı Neden Olur?

Safra kesesi ağrılarının en önemli nedeni safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi içindeki taş ya da taşlar, safra kesesinin ağzını tıkayarak içerideki safranın kanala olan akışını engeller. Safra kesesi, içindeki safrayı bağırsağa göndermek için kasılır. Bu kasılmaya bağlı olarak içerideki safra, safra kanalına pompalanır ve bağırsağa akar. Safra taşı kesenin ağzını tıkadığında safra kanala akamaz ve bu durum ağrıya neden olur. Ayrıca safra kanallarındaki taşlar da safra kesesi ağrısına neden olur. Safra kesesi iltihabı da ağrının bir başka nedeni olabilir.

Safra Kesesi Ağrısını Artıran Gıdalar Nelerdir?

Bazı gıdalar safra kesesi ağrısını şiddetlendirir. Bu gıdalardan uzak durmak ağrının başlamasını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu gıdalardan bazıları şunlardır;

Kızartma gibi yağlı gıdalar

Yağlı etler

Baharatlı yiyecekler

Bu yiyeceklerden kaçınmak safra kesesi ağrılarının arasını açarak safra kesesinin dinlenmesini sağlar.

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra kesesi ağrısı ilaçlarla belki geçici olarak azaltılabilir. Ağrıya neden olan gıdalardan uzak durmak ağrının tetiklenmesini önleyebilir. Ama ağrılardan tamamen kurtulmak için altta yatan nedene yönelik kesin tedavi uygulamak gerekir. Ağrıların en büyük nedeni safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşlarının tedavisi ameliyattır. Taşlı kese ameliyat ile çıkartılır. Buna kolesitektomi adı verilir. Ameliyat genellikle kapalı (laparoskopik) yöntemle gerçekleştirilir.

Safra Kesesi Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Safra kesesi ve safra yolları hastalıkları genel cerrahi ve gastroenteroloji bölümünün ilgi alanına girmektedir. Gastroenteroloji hastalıkların tedavisinde ameliyat yöntemini kullanmaz. Safra kesesi taşı gibi nedenlerden dolayı safra kesesinin ameliyat ile alınması işlemini genel cerrahi doktoru gerçekleştirir.

Yorum Yazın