Safra Yolları Hastalıkları Nelerdir?

Safra yolları hastalıkları, safra kanallarında görülen hastalıklarıdır. Safra yolları, karaciğerde üretilen safranın ince bağırsağa ulaşmasını sağlayan kanallardır. Bu kanallar, karaciğerin içinde çok ince kılcal kanalcıklar şeklinde başlar. Karaciğer içindeki bu kanalcıklar, birbirleri ile birleştikten sonra tek bir kanal haline dönüşür ve karaciğerin altında bulunan safra kesesine bağlanır. Safra yollarının yapısı adeta bir ağacın kökleri ve dallarına benzer. Bu yüzden safra yollarına tıp dilinde safra ağacı da denilmektedir. Safra, sindirim için hayati önem taşır. Safra yolları, karaciğerin ürettiği safranın ince bağırsağa taşınmasını sağlayarak gıdaların sindirimine yardımcı olur.

Safra Yolları Hastalıkları Nelerdir?

Safra yollarından kaynaklanan hastalıklara, safra yoları hastalıkları denir.

Safra Yolları Kanseri

Safra yolları tümörleri, karaciğer içerisinde ya da karaciğerin dışında bulunan safta kanallarından kaynaklanabilmektedir. Safra yolları kanseri, özellikle primer siklorozan kolanjit adı verilen hastalığı olan kişilerde daha sık görülmektedir. Hepatit B, Hepatit C ve HIV pozitif olan hastalarda, safra yolları kanseri görülme oranı daha fazladır. Doğumsal bir hastalık olan Caroli hastalığında da, safra yolu kanserleri yüksek oranda görülmektedir. Safra yolu kanserlerinin başlıca belirtileri; karaciğer enzimlerinde yükselme, kilo kaybı, karın ağrısı, gözlerde ve vücutta sararma, dışkıda ve idrarda renk değişikliği ve vücutta yaygın kaşıntı şikayetleridir.

Safra Yolları Yaralanmaları

Safra yolu yaralanmaları genellikle safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) sırasında görülür. Bu yaralanmalara bağlı olarak safra yolunda darlık veya tıkanma gelişebilir.

Tıkanma Sarılığı

Tıkanma sarılığı, ana safra kanallarındaki bir tıkanıklık nedeniyle bağırsağa safra akışının durmasıdır. Tıkanma sarılığı, safra yolu, pankreas veya karaciğer tümörüne bağlı olabilir. Ayrıca ana safra kanalındaki taş ya da darlık da tıkanma sarılığına neden olmaktadır. Tıkanma sarılığı olan hastalarda, ciltte sararma, dışkının renginde beyazlaşma ve idrar renginde koyulaşma görülür.

Safra Yolu Kisti

Safra yolu kistleri, ana safra kanalıları ya da karaciğer içindeki safra kanallarındaki anormal genişlemedir. Bu kistler koledok kisti olarak da bilinir. Bu kistlerin nedeni tam olarak bilinmez. Kistler, safra yolu iltihabı (kolanjit), safra yolu tıkanıklığı, karaciğer apsesine neden olabilir.

Kolanjit

Safra yolu iltihabı ya da kolanjit, genellikle ağrı, ateş ve sarılık ile kendini gösterir. Ağrı karnın sağ üst tarafındadır. Bu ağrı sırta da vurur.

Yorum Yazın